Ból - przyczyny, objawy i rodzaje

Czym jest ból? >

Ból jest zjawiskiem niezwykle złożonym. IASP (Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu) definiuje go jako: nieprzyjemne sensoryczne i emocjonalne doświadczenie związane z rzeczywistym, bądź potencjalnym uszkodzeniem tkanek.

Rodzaje bólu i jego typy >

Każdy z nas przeżywa ból dość często, jednak rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jaki to rodzaju bólu oraz jak go sklasyfikować. Klasyfikacja bólu opiera się na opisie patomechanizmu lub czasu trwania.

Czym jest ostry ból? >

Objawy bólu ostrego IASP (Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu) opisuje następująco: nieprzyjemne sensoryczne i emocjonalne doświadczenie związane z rzeczywistym, bądź potencjalnym uszkodzeniem tkanek.

Czym jest chroniczny ból? >

Termin ból przewlekły odnosi się do bólu trwającego dłużej niż 3 miesiące. Jest przewlekłym, lub nawracającym bólem trwającym dłużej niż proces naturalnego leczenia.

Ból pleców >

Ból krzyża jest wyjątkowo częstym problemem. Dotyka on co najmniej raz w życiu około 80% ludzi. Blisko jedna na cztery osoby zgłosiła ostry ból pleców, trwający dłużej niż 24 godziny, w przeciągu poprzedzających trzech miesięcy.

Ból mięśni >

Ból mięśni, znany również jako mialgia, jest bardzo częstą dolegliwością. Niemalże każdy z nas w swoim życiu doświadczył nieprzyjemności z nią związanych. Statystyki
w przeprowadzonych dotychczas badaniach tylko to potwierdzają. Aż 85% osób odczuwało w swoim życiu ból pleców pochodzenia mięśniowego.

Ból stawów >

Ból stawów jest niespecyficznym objawem. Może być skutkiem przeciążenia i nadmiernym wysiłkiem fizycznym ale również, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów.

Ból kolana >

Około 25% dorosłych cierpi z powodu bólu kolan . Ogranicza to ich mobilność i jakość życia. Najnowsze badania dowodzą o skuteczności farmakologicznych metod w leczeniu tego bólu, szczególnie w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i chorób łąkotki.